Požehnané dni - Zelený štvrtok

Autor: Petra Babanova | 5.4.2012 o 12:00 | (upravené 27.12.2014 o 13:42) Karma článku: 13,74 | Prečítané:  219x

Sú mi blízke veci duchovné. Nie však ezoterika, mágia, veštenie, horoskopy... Hoci nemám teologické vzdelanie, mám rada Sväté písmo, knihu kníh, na svete najviac prekladanú a čítanú. Patrí do kultúrnej výbavy obyvateľov Európy, ktorá sa, zdá sa, pomaly odkresťančuje... Pre veriacich sú nastávajúce dni požehnané. Nemám možnosť byť naplno prítomná na sláveniach (kvôli chorobe - ležím s antibiotikami a mám dosť času premýšľať). Preto o to viac vnímam liturgické čítania, ktoré pochádzajú zo Svätého písma. Oslovujú ma texty veľkonočného Trojdnia, preto sa s vami chcem s nimi podeliť.

 

Tvoje milosrdenstvo, Pane, ospevovať budem naveky.

Niekoľko citácií zo Svätého písma:

„Milosť vám a pokoj od toho, ktorý je, ktorý bol a ktorý príde... od Ježiša Krista, verného svedka, prvorodeného z mŕtvych a vládcu nad kráľmi zeme". (Zjv 1,4-5)

„Našiel som svojho služobníka Dávida, pomazal som ho svojím svätým olejom. Pevne ho bude držať moja ruka a posilňovať moje rameno." (Ž 89, 21-22)

Vieme, že Ježiš pochádza z rodu kráľa Dávida. Vyrastal v Nazarete. Raz prišiel v sobotu do synagógy a vstal, aby čítal. Podali mu knihu proroka Izaiáša. Keď knihu rozvinul, našiel miesto, kde bolo napísané:

„ Duch Pána je nado mnou, lebo ma pomazal, aby som hlásal evanjelium chudobným. Poslal ma oznámiť zajatým, že budú prepustení a slepým, že budú vidieť; utláčaných prepustiť na slobodu a ohlásiť Pánov milostivý rok". (Lk 4,18-19)

Boli to slová z proroka Izaiáša, uvedené nižšie. Po prečítaní povedal prítomným: „ Dnes sa splnilo toto Písmo, ktoré ste práve počuli." (Lk 4,21)

Je evidentné prepojenie Starého a Nového zákona. Nasledujúce slová sám Ježiš vzťahuje na seba.

„ Duch Pána, Jahveho, je na mne, pretože ma Pán pomazal, poslal ma hlásať radosť ubitým, obviazať zlomených srdcom, zajatcom ohlásiť slobodu a spútaným oslobodenie. Ohlásiť rok Pánovej milosti a deň pomsty nášho Boha na potešenie všetkých zarmútených, aby som dal zarmúteným Siona, aby som im dal veniec miesto popola, olej plesania namiesto smútku, rúcho radosti miesto sklesnutého ducha." (Iz 61,1-3)

Duch Pánov je na Pánovom služobníkovi, Ježišovi Kristovi. On prišiel oslobodiť ľudí z otroctva, do ktorého sa dostali, keď uverili diablovým nástrahám.

Pre nás, veriacich, je príchod Pána v tele na Vianoce časom radosti. A aj čas Veľkej noci. Pre tých, čo odmietajú Mesiáša, je to čas pomsty. Všimnime si dĺžku týchto skutočností: rok milosti a iba deň pomsty. Mesiáš odstráni smútok, že si už viac ľudia nebudú musieť sypať popol na hlavu, ale budú sa môcť ozdobovať ako na veľké slávnosti. Všetci budú upevnení v dobrom. V nich sa Pán oslávi. Ďalej prorok Izaiáš píše:

„Lebo ja, Pán, milujem právo, nenávidím zločinnú lúpež; dám im verne ich odmenu a uzavriem s nimi večnú zmluvu. Známy bude ich rod v národe a ich potomstvo medzi kmeňmi; všetci, čo ich uvidia, spoznajú ich, že sú pokolením, ktoré požehnal Pán." (Iz 61,8-9)

Aj pohanské národy sa pridružia k národu Božiemu a budú mu pomáhať pri budovaní Božieho kráľovstva.

„Bolo pred veľkonočnými sviatkami. Ježiš vedel, že nadišla hodina odísť z tohto sveta k Otcovi. Pretože miloval svojich, čo boli na svete, miloval ich do krajnosti... Pri večeri, keď už diabol vnukol Judášovi, synovi Šimona Iškariotského, aby ho zradil, Ježiš vo vedomí, že mu Otec dal do rúk všetko a že od Boha vyšiel a k Bohu odchádza, vstal od stola, zobliekol si odev, vzal plátenú zásteru a prepásal sa. Potom nalial vody do umývadla a začal umývať učeníkom nohy a utierať zásterou, ktorou bol prepásaný." (Jn 13,1-5)

Základom celého kresťanstva je láska. Ježiš ide príkladom. Skrze Mojžiša bol zákon lásky najprv vpísaný do dvoch tabúľ Desatora (prvá tabuľa je o láske k Bohu, druhá tabuľa je prirodzený zákon, ktorý má každý vo svojom svedomí - láska k blížnym a k sebe). Desatoro Ježiš zdokonalil v tzv. rozlúčkovej reči, kde hovorí o svojom oslávení a o novom prikázaní lásky:

„Teraz je Syn človeka oslávený a v ňom je oslávený Boh... Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás. Podľa toho spoznajú všetci, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať." (Jn 13,31.34-35)

Ježiš preukázal najvyššiu mieru milosrdnej lásky, ku ktorej aj nás svojím príkladom vyzýva.

„On, hoci má božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobným ľuďom; a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka. Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži. Preto ho Boh nad všetko povýšil a dal mu meno, ktoré je nad každé iné meno, aby sa na meno Ježiš zohlo každé koleno v nebi, na zemi i v podsvetí a aby každý jazyk vyznával: ´Ježiš Kristus je Pán!´ na slávu Boha Otca." (Flp 2,6-11)

Je to jeden z najkrajších hymnov Nového zákona na tajomstvo Krista ako Božieho Syna vteleného a osláveného.

Tvoje milosrdenstvo, Pane, ospevovať budem naveky.

Prajem všetkým požehnané dni.

 

 

Pozn.:

V preambuli našej ústavy je napísané: „My, národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť...usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej prosperity, teda my, občania Slovenskej republiky uznášame sa prostredníctvom svojich zástupcov na tejto ústave..."

Z článku 12 Ústavy SR o základných právach a slobodách občanov SR: „Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo..."

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?