V čom je háčik pri šetrení?

Autor: Petra Babanova | 28.6.2012 o 0:01 | (upravené 6.8.2012 o 11:49) Karma článku: 8,11 | Prečítané:  186x

Naši politici tvrdia, že globálna kríza sa nás ako obyvateľov malej krajiny so zdravým bankovým sektorom ani veľmi nedotýka. Dovolím si tvrdiť opak. Veľmi sa nás dotýka, predovšetkým preto, že životná úroveň našich obyvateľov oproti ostatným krajinám EÚ je nízka a zadlžovaním krajiny netransparentnou politikou sa bude ešte znižovať. Navrhujem čosi iné ako naša jednofarebná vláda, ktorá nie a nie prísť na to, kde ušetriť a opozícia sa akosi nemá k činu im v tom pomôcť... Som bývalá ekonómka, bola som opatrovateľka 90-ročnej matky 24 hodín denne, v súčasnosti už na dôchodku. A ešte mám jeden handicap: som onkologický pacient. Chcem ponúknuť návrhy, kde vidím rezervy na šetrenie a aj možnosti ich realizácie. Robím to z presvedčenia, že takéto riešenie je možné a aj preto, že mi záleží na tom, kam naša krajina speje. Sme jedna z krajín EÚ a šikovnou ekonomickou politikou by sme mohli dosiahnuť vyšší kredit medzi ostatnými krajinami. Podotýkam, ide iba o čiastkové riešenia, komplexne musia dopady vyčísliť v rámci pracovnej náplne konkrétni ľudia v praxi, predovšetkým na ministerstvách a v ostatnej štátnej správe.

 

Začína mi byť jasné, prečo sa Slovensko (cez našich poslancov) tak poponáhľalo so schválením trvalého eurovalu. Už za pár dní SR bude musieť zaplatiť cash 130 mil.€. V čom vidím háčik a ako to zmeniť?

Naši milionári majú v bankách (v našich, aj tých zahraničných) svoje peniaze a nechcú o ne prísť.

Čo keby sa na tú sumu, ktorú Slovensko bude musieť zaplatiť, poskladalo nie 99% úbohých občanov, ktorí majú príjmy (teda mzdy a dôchodky) na chvoste krajín EÚ, ale to 1%, čo vlastní tie milióny? Bola by to dobrá investícia.

Im by to bola malina no a možno by svoje peniaze nestratili a dostali ich späť aj s úrokmi. SR by mohla potom v tomto "elitnom" klube EÚ zostať a možno by sa jej ušlo miestečko aj v tom novom. Veď tu existuje elita, ktorá sa vie postarať nielen o seba, ale dá príklad aj pre ostatné krajiny, ako pomôcť tým, vďaka ktorým sa tou elitou stala!

Reči o vyššej solidarite bohatých s chudobnými netreba brať vážne, pokiaľ sa boháči budú podieľať na vyšších daniach iba z tej sumy nad 3000€, čo robí pre nich iba pár desiatok € navyše a štátnemu rozpočtu to veľmi nepomôže.

Ponúkam iné riešenie: Navrhujem hmotný majetok bohatých (vlastniacich byt (obydlie) a iné hmotné veci už od sumy 100000€ zdaniť vo forme tzv. dane z luxuxu, nie plošné zdanenie všetkých, čo majú byt iba na vlastné bývanie (aj to často iba s hypotékou) a nemajú žiaden iný majetok. Všetky jednorázové príjmy jednotlivcov vrátane odstupného a odmien nad 3330€ vyššie by sa mali zdaňovať 25% daňou.

Netreba ani žiadne plošné zvyšovanie daní z príjmov. Celkove vyšší efekt a synergia sa dá, paradoxne, dosiahnuť práve znižovaním daní. Jednoducho formou úpravy zákona o dani z príjmov v nezdaniteľnej časti a úpravou výšky dane diferencovane od výšky príjmu.

Navrhujem riešenie s 2 druhmi dane z príjmu: 15% alebo 25 % daň.

1/ 15% daň u všetkých, ktorí majú mesačnú mzdu nižšiu ako priemer v NH. A takúto mzdu, tipujem, má u nás cca 80% obyvateľstva. A len týmto dať možnosť odpočítania nezdaniteľnej časti vo výške, ktorá je dnes platná. Tým sa dosiahne zvýšenie použiteľných (čistých) príjmov občanov bez faktického zvyšovania hrubých príjmov. PnD a iné dávky sa ponechajú v takej výške ako je tomu dnes. Znížením daní sa môže zvýšiť zamestnanosť a s ňou aj HDP a zároveň znížiť výdavky na sociálne dávky pre nezamestnaných.

Zníženie z 19% na 15%  takisto vykonať u všetkých, ktorí majú príjem vyšší ako priemerná mzda, ale nižší ako 1600€ (t.j. približne 2-násobok priemernej mzdy). Tu by sa však uplatnilo už iba 50% nezdaniteľnej časti a PnD sa uplatnia len na deti do 18 rokov. U príjmoch vyšších ako 1600€, ale nižších ako 2400€ (približne 3-násobok priemernej mzdy) sa nezdaniteľná časť už neuplatní, na PnD však nárok bude.

 

2/ 25% daň u všetkých, ktorí majú mesačnú mzdu vyššiu ako 2400€ (vyše 3-násobok priemernej mzdy). Nezdaniteľná časť, ani PnD by sa tu neuplatnili vôbec.

Týmto sa podstatne zvýši príjem daní do štátneho rozpočtu bez plošného zvyšovania daní u nízkopríjmovoých skupín a ušetrí sa na prídavkoch na deti u vysokopríjmovej skupiny obyvateľstva, ktorá túto sociálnu dávku vo forme PnD nepotrebuje.  Pretože dosiahnutie mesačne 3-násobku a viac priemernej mzdy oproti dosiahnutiu minimálnej mzdy veľkého množstva obyvateľstva sú dosť veľké rozdiely. Takto sa efektívnejšie prejaví aj solidarita bohatších s chudobnejšími.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?