O pápežovi, jeho živote a diele

Autor: Petra Babanova | 15.2.2013 o 12:44 | (upravené 27.12.2014 o 14:21) Karma článku: 6,37 | Prečítané:  207x

Titulky všetkých svetových novín obsadila šokujúca správa o abdikácii pápeža Benedikta XVI. Veriaci i neveriaci k tomuto faktu pristupujú s mnohými otázkami a so zmiešanými pocitmi, názory sú skutočne veľmi rôznorodé. Vznikajú rôzne konšpiračné teórie, čo (kto) je za tým a či sa v Cirkvi neschyľuje k schizme? Mňa tieto udalosti viedli k inému - inšpirovalo ma to viac sa sústrediť na to, čo nám tento obdivuhodný, veľký človek svojím postojom chce komunikovať.

 

Životopis kňaza, profesora teológie, biskupa, kardinála a po smrti Jána Pavla II. zvoleného za jeho nástupcu na pápežskom stolci Jozepha Ratzingera si každý môže naštudovať z dostupných prameňov.

V roku 1957 sa habilitoval na Mníchovskej univerzite prácou o sv. Bonaventúrovi v odbore fundamentálnej teológie. V nasledujúcich rokoch pôsobil ako mimoriadny profesor dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole vo Freisingu a ako ordinár pre fundamentálnu teológiu na univerzite v Bonne. Neskôr sa stal arcibiskupom v Mníchove a Freisingu.

Ešte počas Druhého vatikánskeho koncilu v rokoch 1962 až 1965 pôsobil ako oficiálny koncilový teológ a bol všeobecne uznávaným všetkými koncilovými otcami.

V čase pontifikátu pápeža Jána Pavla II. som registrovala, že kardinál Jozeph Ratzinger zastával vysokú funkciu - stál na čele kongregácie pre náuku viery, podobne ako náš kardinál Jozef Tomko stál na čele kongregácie pre evanjelizáciu národov.

V Nakladateľstve Petrov Brno vyšlo v r. 1991 dielo J. Ratzingera Úvod do kresťanstva, ktoré napísal ešte v Tubingene, v lete 1968, ktoré venoval svojim poslucháčom v čase jeho akademického pôsobenia ako profesora teológie a stalo sa spoľahlivým kompasom pre ľudí, ktorí strácali citlivosť pre Boha v začínajúcej ére konzumnej spoločnosti.

Toto dielo, ktoré sa mi krátko po jeho vydaní dostalo do rúk a mohla som ho prečítať, zanechalo vo mne hlboký dojem. Aj keď nemám iné teologické vzdelanie, prečítanie tohto diela a aj jeho ďalších diel (encyklík) mi ozrejmili, že viera je čosi, čo človek dostáva ako obrovský dar od Boha, ktorý nás stvoril ako slobodných ľudí a v ňom, v jeho láske, žijeme, hýbeme sa a sme. On nás miloval ako prvý, On nás priviedol k jestvovaniu a On nás chce raz mať pri sebe, keď raz ukončíme svoju životnú púť.

Keď sa kardinál Joseph Ratzinger stal pápežom 19. apríla 2005, už na Vianoce toho istého roku napísal encykliku Deus charitas est – O kresťanskej láske, ktorá všetkých prekvapila, lebo čakali od neho skôr vieroučné dielo. Druhou encyklikou je Spe salvi - O kresťanskej nádeji, ktorú napísal v novembri 2007, na sviatok sv. Ondreja apoštola a v júni 2009 na sviatok apoštolov Petra a Pavla napísal encykliku Caritas in veritate – O integrálnom ľudskom rozvoji v láske a pravde. Zatiaľ posledným väčším dielom v 6. roku jeho pontifikátu je posynodálna apoštolská exhortácia Verbum Domini – O Božom slove v živote a poslaní Cirkvi. Všetky menované diela vyšli v SSV. Jeho príhovory pri stredajších audienciách alebo nedeľných Anjel Pána by mohli byť (a niektoré už aj sú) vydané ako ďalšia veľmi cenná literatúra pre vzdelávanie veriacich v Roku viery.

Ako teológ Jozeph Ratzinger a pápež Benedikt XVI. napísal 3 diely knihy Ježiš Nazaretský, ktorého 3. diel vyšiel nedávno vo Vydavateľstve Dobrá kniha. Nemyslime si, že je to veľká "veda", je to úžasné dielo, ktorému každý vzdelaný človek, ktorý oň prejaví záujem, môže ľahko porozumieť.

Od novinára Petra Seewalda boli publikované rozhovory s kardinálom Ratzingerom Soľ zeme (1996) a Boh a svet (2000), ktoré sa stali svetovými bestsellermi. V roku 2010 vyšiel unikátny rozhovor tohto novinára už ako s pápežom Benediktom XVI. pod názvom Svetlo sveta – Pápež, Cirkev a znamenia čias, ktorá u nás vyšla vo Vydavateľstve don Bosco v roku 2011. Na obálku knihy Svetlo sveta (nadpis) dal svoj rukopis spolu s požehnaním pre všetkých, ktorí budú knihu čítať.

Časť týchto kníh som už prečítala; aj encykliky, ktoré sú zdrojom veľkej múdrosti človeka, teológa, vedca, kardinála a pápeža Benedikta XVI. No teraz som sa rozhodla venovať im ešte väčšiu pozornosť. V skratke (ak sa podarí a čas mi to dovolí) bude o nich reč aj v ďalších článkoch na tomto blogu.

Veľmi odporúčam nielen veriacim, ale všetkým, ktorí majú úprimný záujem získať nielen vedomosti, ale aj veľký dar viery vďaka túžbe po poznaní. Kresťanom sa človek stáva krstom. Existuje však aj krst túžby - túžby poznať Boha a nájsť zmysel života.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?