O čom sú Vianoce?

Autor: Petra Babanova | 27.12.2015 o 22:57 | Karma článku: 11,22 | Prečítané:  124x

Vianoce sú najkrajšími sviatkami roka hlavne pre deti.Tie sa najopravdivejšie vedia tešiť na darčeky, ktoré im prinesie „Ježiško“. Pravda, ak ich rodičia vedú viac k duchovným motívom sviatkov. Najväčším darom Vianoc je sám Ježiš.

Tvrdenie, že Vianoce sú o rodine, sa v pohode prijať dá. Väčšina ľudí ich tak prežíva. Aby konečne raz v roku rodina bola dlhší čas pospolu, aby rodičia spolu s deťmi prežívali spoločné chvíle v láske, radosti, pokoji a porozumení. Ale prečo len raz v roku, počas Vianoc, prečo nie aj inokedy?

Podstata Vianoc sa čím ďalej, tým viac zo sviatkov vytráca. Deti majú prázdniny, pre pracujúcich je to čas dovoleniek, ktorú trávia na chatách alebo iných dovolenkových destináciách. Pre starších – dedov a babičky je to čas, kedy sa tešia na návštevu vnúčeniec alebo naopak, vnúčence navštevujú starých rodičov. Je to čas obdarovávania a prejavovania pozorností voči našim najbližším a priateľom.

Ak však pozeráme na tento sviatok z duchovnej roviny, je to sviatok, kedy slávime Ježišovo narodenie. Išlo o splnenie prisľúbenia, keď po vyhnaní prvých rodičov z raja po hriechu neposlušnosti  Boh ľuďom prisľúbil, že im pošle Vykupiteľa (Kniha Genezis). Tento príchod starozákonný ľud storočia očakával a bol predpovedaný viacerými prorokmi, hlavne Izaiášom, ale aj Jeremiášom, Ezechielom, či niektoré state z 2.knihy Samuelovej a iné v celom Starom zákone. A podľa proroctiev a indícií v Starom zákone sa všetko postupne aj vyplnilo.

Zvestovanie a aj meno Ježiš bolo Bohom ohlásené cez anjela Gabriela.  Prišiel ako nový Kráľ Izraela  od Boha ako božské a zároveň ľudské dieťa do chudobnej rodiny. Jeho narodenie sprevádzali rôzne nadprirodzené javy – aj počatie v lone jeho matky Márie bolo nadprirodzené – bolo to Božie dielo, nie ľudské. Dokonca aj Máriino samotné počatie jej rodičmi Annou a Joachimom bolo z vôle Boha, ktorý si vybral matku pre svojho Syna ako čistú Pannu, nepoškvrnenú dedičným a ani žiadnym iným hriechom. Rodičia ju obetovali ako dieťa Bohu. Ona božiemu plánu s ňou svojím „Fiat“ dala slobodný súhlas. Jozef bol potomok  z kráľovskej rodiny, pochádzal z rodu Dávidovho. Aj Máriini rodičia, ktorí bývali v Nazarete, pochádzali tiež z Dávidovho rodu.  Mária so svojím ženíchom Jozefom s úctou prijali Božieho Syna ako dar. Boli zasnúbení, po sobáši chceli určite túžili mať spolu dieťa. Pokorná služobnica Mária nemohla skryť  v sebe tajomstvo nevšedného počatia, ktoré vyspievala  v hymne Magnifikat – Velebí duša moja Pána.

Už od narodenia bol Ježiš prenasledovaný.  Vtedajší  ľudia odmietali Ježiša a neprijímali ho  ako Mesiáša. Narodil sa v chudobnej maštaľke, kde sa jeho matka s Jozefom uchýlili. V Judsku sa v tom čase konal súpis ľudí a museli sa ísť zapísať tam, odkiaľ pochádzali – Dávidovo mesto bol Betlehem. A tam sa nenašlo pre nich miesta v domoch tamojších ľudí. Krátko po narodení rodičia s ním museli utekať do Egypta pred kráľom Herodesom, ktorý sa bál o svoj trón a siahal mu na život. Odniesli si to všetky neviniatka narodené v Betleheme za posledné 2 roky, ktorých krutý Herodes dal pozabíjať. Celý jeho ľudský rodokmeň je dokumentovaný vo Svätom písme Nového zákona. A keď robil počas svojho života divy, čudovali sa: „Veď či môže z Nazareta pochádzať niečo dobrého?“

Príchod Mesiáša, Záchrancu, bol zlomovým bodom v dejinách ľudstva. Aj nový letopočet sa počíta od narodenia Krista. Drobné nezrovnalosti v kalendári nič neznamenajú, historicky je Ježišovo narodenie, skrytý život v Nazarete, 3 roky trvajúci život medzi tými, kvôli ktorým prišiel, jeho smrť a vzkriesenie boli dostatočne dokázané. Poslaním Mesiáša bolo oslobodiť izraelský národ a potom aj ostatné ľudstvo z otroctva, spod jarma hriechu. Mária si priala, aby ľudia uverili v Syna človeka, ktorý prišiel hlásať kráľovstvo lásky, pokoja a spravodlivosti.  Tí, ktorí sme uverili, že sa vierou a krstom stávame deťmi Boha, prijímame Ježiša ako Pána, ktorý pretvára celý náš život. 

Ježiš bol umučený a smrťou na kríži nás zachránil. Preto Vianoce úzko súvisia s Veľkou nocou. Na Vianoce prišiel na svet Boh v podobe Dieťaťa z čistej Panny, spôsobom, ktorý je jedinečný - zásahom Ducha Svätého.  Je to tajomstvo a k tajomstvu nám treba živá viera. Uveriť, že Bohu nič nie je nemožné. Boh je všemohúci, je Slovo, ktoré sa stalo telom, je Láska, ktorá prišla na svet v podobe Dieťaťa.

Celý život Ježiša bol o láske k jeho Otcovi a prejavovaním nezištnej lásky k ľuďom. Dal nám jeden jediný príkaz: „Milovať budeš Boha nadovšetko a blížneho ako seba samého“. V tomto príkaze je zhrnuté celé Desatoro, ktoré dal Boh ľuďom prostredníctvom Mojžiša.

Nazaretská rodina - Mária a Jozef s dieťaťom Ježišom - je vzorom každej ľudskej rodiny. Prijať dieťa, aj keď je to v danej chvíli ťažké a náročné. Prijať Božiu vôľu, aj keď nám to nevyhovuje, vzdať sa pohodlia a ísť aj do rizík a ťažkostí. Ak to bude potrebné, odísť z vlastnej krajiny a stať sa cudzincom, emigrantom, s cieľom zachovať si život. A na konci života vrátiť sa späť k Bohu, do príbytku, ktorý nám prisľúbil. Boh je milosrdný. Tak nás miluje, že poslal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho uverí a aby dosiahol večný život.  Aj k týmto otázkam nás vedie slávenie vianočných sviatkov:

Verím

  • že Boh existuje a Zem so všetkým stvorenstvom je jeho dielom?
  • že Ježiš prišiel od Otca skrze Ducha Svätého z ľudskej matky, čistej Panny?
  • že Ježiš je Mesiáš?
  • že je mojím Záchrancom?
  • že zomrel aj za mňa a vyslobodil ma z hriechu?
  • že raz príde súdiť živých i mŕtvych?

Verím vo Vzkriesenie tela? Kristus dokázal  svoje slová tým, že sám vstal zmŕtvych a je živý!

A aj mne, tebe, všetkým  ponúka v jeho Kráľovstve život, ktorý nikdy nepominie.

Toto je nádej, ktorú opravdivý kresťan v živote má a podľa nej aj koná.

Aj o tomto je radostná zvesť Vianoc.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?