Šanca na výhru

Autor: Petra Babanova | 5.2.2016 o 14:30 | (upravené 7.3.2016 o 11:16) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  102x

Dostala som do schránky Zoznam registrovaných kandidátov do NR SR pre voľby 2016. Preštudovala som si všetky strany a ich kandidátov z hľadiska počtu, veku a vzdelania. Jasne prevažujú kandidáti s VŠ vzdelaním, čo je v poriadku.

 

V parlamente by mali byť zastúpení hlavne múdri ľudia. A tí, čo už niečo v živote dokázali. Máme množstvo krásnych, vzdelaných a dobrých ľudí, ochotných k službe.  Aj do parlamentu by sa takí mohli dostať, máme kandidátov, ktorí by súčasný marazmus v krajine chceli zmeniť. Ale...

Kandiduje alebo voľby mocných podporuje množstvo podnikateľov. Niektorí z nich si môžu dovoliť veľké výdavky na volebnú kampaň. No v parlamente sa na ich príjem skladajú všetci zamestnaní zo svojich daní. Podnikatelia môžu mať ešte ďalšie príjmy tečúce z podnikania a ako poslanci by ich už nemali mať. Preto firmy prevádzajú na iných, no majiteľmi zostávajú ďalej tak, že poťahujú motúzikmi... A keď sa im príde na "biele kone", počujeme vyjadrenie: "Ja nič, ja muzikant".

Kandidátmi sú aj študenti, ktorí nemajú žiadnu prax. Hrnú sa rovno do parlamentu, ženie ich ctižiadostivosť, tak ich hlavný cieľ asi nebude odovzdávať skúsenosti pre tvorbu dobrých zákonov, tí  idú hlavne za vysokým zárobkom.

Kandidátmi sú aj dôchodcovia, viacerí aj nad 65 rokov. Možno chcú odovzdať skúsenosti, čo je v poriadku, ale možno kandidujú iba preto, že ich dôchodok je dosť nízky a cítia sa chudobní. No možno aj nie, s dôchodkom a súčasne aj s príjmom za účasť v parlamente niekoľko volebných období sú veľmi spokojní. Ak by bola vo volebnom zákone klauzula, že funkcia poslanca by mohla byť len počas 2 po sebe idúcich volebných období (podobne ako u mnohých iných vysokých funkcií), tak by sa čosi aj mohlo zmeniť.

Prieskumné agentúry chrlia výsledky preferencií jednotlivých strán .Do parlamentu ide 23 strán a volí sa 150 poslancov do NR SR. Kandidátov je 2914, to je takmer 20-násobok. Volič má z toho úplný chaos. Je mu ťažko sa rozhodnúť, komu dať preferenčný hlas zo 150, a to môžu dať max. 4 kandidátom z jednej strany, ktorú si vyberú.

Každý z kandidátov z tých vyše 2900 si myslí, že má šancu byť zvolený do parlamentu. Nie je to tak. Volebný zákon preferuje stranícky prístup. Môže byť čo aký výborný kandidát, ak bude na kandidátke tej „nesprávnej“ strany, nedostane sa tam. A ľudia budú teda voliť tých, čo majú šancu najvyššiu. Teda je úplne zbytočné mať 23 strán, z ktorých možno 15 šancu získať 5 % nemá. Lepšie by bolo, keby strany, ktoré majú preferencie 0,1 až 2 %, kandidátku stiahli a dohodli sa, ktorej blízkej strane ich voliči majú dať hlas. No po toľkých bilbordoch, do ktorých investovali, už také rozhodnutie ťažko urobia. Radšej hlasy nechajú prepadnúť. Alebo sa ich hlasy prerozdelia podľa hesla: „Víťaz berie všetko“?! Voliči sú málo informovaní  o znení platného volebného zákona, preto vo voľbách prepadne veľké množstvo hlasov, ktoré mohli túto krajinu posunúť niekde ďalej.

Mnohí sa zhodneme na tom, že volebný zákon nie je spravodlivý. Návrh na zmenu by mohli urobiť tí, ktorí túto zmenu majú v programe. Stranícky princíp vylučoval dobrých a žiadaných kandidátov aj z tých strán, ktoré sa „vďaka“ kvóru 5 % a pre veľké množstvo účelových ministrán do parlamentu nedostanú.

Hlavnou časťou volebnej kampane každej strany by malo byť prezentovanie programu, aby  voliči boli informovaní. Ak sa nájde strana, čo bude mať v programe zmenu smerovania krajiny a zmenu volebného zákona, tak voliči by mali voliť práve jej kandidátov. Celé Slovensko je oblepené kandidátmi do volieb do NR SR. Hlavne tých, ktorí na to mali. Možno oveľa viac by dosiahli tí, čo nedali žiadne obrovské reklamy "na seba", ale majú pripravený výborný program, ktorý už viac nebude drancovať našu krajinu ako to robila súčasná vládna moc po 2 volebné obdobia.

Porozmýšľajme, či ako voliči chceme tento trend ukončiť, využime šancu vo voľbách a výhra bude istá!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?