reklama

Môže byť Slovensko slušné? Môže!

Žijeme krízovú dobu. Ako ju riešiť, aby sa spoločnosť posunula zo súčasného kritického k takému stavu, ktorý by mohla akceptovať väčšina občanov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ľudia sú už unavení zo všetkých sľubov, čo im politici pred voľbami dávali a po voľbách na ne zabudli. Už majú po krk bezbrehých káuz, klamstiev a mafiánskych praktík spojených s lídrami strán, ktorí si politiku zamenili za svoj osobný biznis. Parlament má zabezpečenú „imunitu poslancov“, vláda sa opiera o „imunitu ministrov“, ktorí sú chránení, lebo na ďalších vysokých postoch majú svojich nominantov.

Udalosti posledných týždňov, súvisiace s vraždou novinára a jeho snúbenice, či aj iných, neznámych, no nepohodlných, podnietili k masovým protikorupčným protestom v uliciach mnohých slovenských miest. Iniciatívu vyvinuli predovšetkým ešte neskazení a odvážni mladí ľudia, ktorí poukázali na to, že situácia je zrelá na zmenu. Patrí im za to vďaka. Je sympatické, že protesty sa konajú nenásilne a majú prívlastok: „Za slušné Slovensko“. Verím, že väčšina občanov by si slušné Slovensko želala a bola by ho ochotná podporiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyšlo najavo, že súčasní politickí lídri na najvyšších postoch slušní veru nie sú. Mnohí ľudia vďaka protestom precitli z letargie. No od nezdravej politickej klímy sa odvíjajú aj ďalšie reálie. Koalícia zlyhala na plnej čiare. Ani súčasná opozícia však nie je o nič lepšia. Nie je koho voliť! Často tieto slová zaznievajú a sú, žiaľ, pravdivé. Málokto tuší, ako by predčasné voľby dopadli a čo by vlastne zmenili.

Spomínané udalosti ma viedli k zamysleniu, aký projekt na dôslednú zmenu v politike a v spoločnosti by našej krajine prospel. Mal by to byť projekt nie veľmi zložitý, hlavne však realistický, ktorý by občanov oslovil a dal im nádej na lepší život. Nie som politológ, iba obyčajný občan. Občan, čo odvádzal celý život dane a odvody ako mnoho iných. Patrím medzi tých, o ktorých politici majú záujem iba v čase volieb a čo naivne uverili sľubom, čo následne splnené neboli. A nemám už žiadnu dôveru k súčasným politikom, ktorí túto krajinu „uniesli“, t.j. rozkradli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mladá generácia v každom národe znamená budúcnosť krajiny. Tí múdrejší, trochu viac ctižiadostiví, vyštudovali na slovenských vysokých školách, no uplatnenie doma nenachádzajú. Preto mnohí z nich odchádzajú mimo Slovensko. A stratili už všetky ilúzie na pokojnú, vhodne platenú prácu na Slovensku a na pokojný rodinný život s túžbou vychovať slušné deti. Sú však medzi nimi aj takí, čo od rodiny a z našej krásnej krajiny záujem odísť nemajú.

Chorí, dôchodcovia sú na chvoste, sú odsúdení „na skartáciu“, lebo zdravotníctvo a lieky, ktoré čoraz viac potrebujú, nie sú „zadarmo“, lebo pri potrebe sociálnej starostlivosti, príp. opatrovateľskej služby im ich dôchodky nestačia, aby bolo o nich dôstojne postarané, ak potomstvo, či ďalšia rodina nie je nablízku. Intuitívne som si niekoľko rokov aj ja šetrila pre každý prípad, a veru, ušetrené pri úsilí dostať sa z ťažkej choroby, pomaličky aj minula. Našťastie, nemám až také vysoké nároky a žijem skromne. A citlivo vnímam udalosti v krajine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mladí sú odvážni, majú nadšenie, ale nemajú dosť skúseností. Nechcú zakladať vlastnú stranu.

Môj názor je ten, že tí ambicióznejší by predsa mohli kandidovať na kandidátkach strán, ktoré majú aké-také demokratické smerovanie. Nie v stranách, ktoré presadzujú bezbrehý liberalizmus, ani v tých, čo rodinu v klasických rodinných zväzkoch neuznávajú, ani v takej „ľudovej“ strane, čo predstavuje radikálnosť, ktorá nemá veľa spoločného s demokraciou. Existujú aj strany, ktoré sa do parlamentu v minulých voľbách nedostali. A sú demokratické a oveľa slušnejšie ako tie súčasné, čo sú v parlamente. Závisí veľa od lídrov, či mladým a iným prebudivším sa protestujúcim z ulíc dajú miesto na svojej kandidátke.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ešte je dôležitý program. Ten by mal mať každý volič prečítaný a podľa neho vhadzovať volebný lístok.

Program, ktorý bude okrem vhodného konkurenčného podnikateľského prostredia, ekonomického rastu, dobrého ekologického hospodárstva, dopravy a iných činností presadzovať slušnejšie Slovensko aj v oblasti vzdelávania a sociálnej práce. Napr. pár návrhov, ktoré sú v spoločnosti dosť pertraktované:

  1. väčšiu váhu prikladať študijným odborom na vysokých školách, ktoré budú smerovať k zamestnaniu všetkých absolventov škôl, aby nemuseli odchádzať za prácou mimo Slovensko, zabezpečiť porovnateľné platy ako sú v krajinách EÚ od začiatku praxe a s reálnym zvyšovaním po získaní praxe v odbore; viac možností venovať aj celoživotnému vzdelávaniu

  2. budovanie sietí základných škôl, vrátane internátov, či špeciálnych škôl tam, kde bude postarané aj o deti, o ktoré nemôže byť postarané v tradičných rodinách, vr. inklúzií do majoritných škôl, sietí stredných škôl s odbormi, ktoré sú v hospodárstve žiadané

  3. brať ohľad na dôstojnosť chorého človeka, hlavne chudobného, v rámci toho budovať sieť nemocníc s lekármi a sestrami, s platovými podmienkami zodpovedajúcimi ich nárokom, aby chorí ľudia nezomierali len preto, že si liečbu nemôžu dovoliť

  4. rozšíriť sieť opatrovateľských služieb a domovov dôchodcov s opatrovateľmi a vyškolenými sociálnymi pracovníkmi, aby štátny príspevok dovoľoval všetkým dostať sa do takýchto zariadení s dôrazom, aby bolo o ľudí na sklonku života dôstojne postarané; v rámci týchto služieb zabezpečiť aj základnú lekársku starostlivosť, resp. prepojenie s nemocnicami

  5. budovanie centier pre bezdomovcov, aby nezomierali na uliciach, sieť štátnych príspevkov tam, kde sú už podobné komunity zriadené

  6. aby verejnoprávne médiá boli naozaj nestranné a prístupné pre každého človeka, aby tzv. „zástrčkový“ zákon bol zrušený; ak budú súkromné médiá kvalitné, ľudia ich radi podporia

  7. umožniť ľuďom kultúrne, športové a spoločenské vyžitie a rozšíriť súčasné siete o ďalšie atraktívne budovy, kde by sa mohli ľudia stretávať, aby neboli odkázaní „na skartáciu“

Tieto návrhy sú len štipkou toho, čo by sa v našej krajine pre jej občanov mohlo vyriešiť a vylepšiť. Návrhov by mohlo byť oveľa viac, ale s tým sa už musia zaoberať hlavne lídri súčasných i novovznikajúcich strán, lebo občania si ich volia, aby mohli žiť vo svojej krajine v pokoji a spokojnosti.

Petra Babanova

Petra Babanova

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nepatrné žieňa, ktoré napriek všetkému ešte verí v dobro. Chcem písať hlavne o tom, čo človeka dvíha. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaMiniatúryDuchovnéPoézia v češtineInéSpoločnosťSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu