Mikuláš, Vianoce a sviatky rodiny

Autor: Petra Babanova | 6.12.2018 o 13:13 | (upravené 6.12.2018 o 14:41) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  227x

Máme tu Mikuláša a prvý týždeň Adventu. Advent je časom nádeje. Je časom čakania, časom lásky. Ako prežívajú Advent a Vianoce kresťanské rodiny?  Rada si prečítam aj iné články z pozície tých, čo sviatky ako kresťanské neuznávajú.

Tento článok je napísaný z pozície veriaceho človeka. Účelom článku nie je porovnávať, ale  zastaviť sa a porozmýšľať ako prežívať Advent a sláviť Vianoce v čo najlepšej rodinnej pohode.

Ak manželstvá sú sviatostné, deti v rodinách to majú ľahšie. Malé deti sú čisté a túžia aj po čistote vzťahov vo svojej rodine. Muž a žena uzatvárajú manželstvo v Cirkvi jedinečným spôsobom. Snúbenci si sami skladajú manželský sľub - prísahu tak, že si sľubujú vernosť až do smrti a neopustia sa ani v šťastí, ani v nešťastí, ani v chorobe... a že s láskou budú prijímať deti. Kňazom požehnané manželstvo má silu od Krista. Kňaz ako vysvätený služobník Cirkvi pri uzatváraní manželstva je iba svedkom a v mene Krista tento manželský zväzok požehnáva.

Ikonou Vianoc je Svätá Rodina - Mária, Jozef a dieťa Ježiš, narodený v chudobnej maštaľke a už v Starom Zákone prorokmi predpovedaný ako Kráľ a Spasiteľ všetkých ľudí. Každá rodina zažíva chvíle radostné i smutné. Aj Svätá rodina ich zažívala. Smutné, keď Jozef v Betleheme pre Máriu čakajúcu dieťa, nenašiel nocľah a museli sa uchýliť v maštaľke. Radostné, keď Mária porodila Božie dieťa, keď prišli na pokyn anjelov pastieri a poklonili sa novonarodenému Jezuliatku, keď sa prišli pokloniť mudrci z Východu, ktorých viedla hviezda až k miestu narodenia a priniesli kráľovské dary - zlato, kadidlo a myrhu, lebo v Dieťati uznali budúceho Kráľa.

Rodina musela krátko po narodení Dieťaťa utekať do Egypta. Vtedajší vládnuci kráľ Herodes po zvestovaní mudrcov, že zďaleka putujú za novým Kráľom,  sa rozhodol vyvraždiť v Betleheme všetky deti do 2 rokov a hrozilo, že toto výnimočné Dieťa bude zabité. O Ježišovom živote svedčia 4 Evanjeliá a Skutky apoštolov, ktoré napísali Ježišovi učeníci a Pavlovi žiaci. A v celom Svätom Písme je aj to, že prorokmi predpovedaný Ježiš,  je Syn Boha Otca, ktorý tak miloval svet, že dal - poslal tohto svojho Syna na zem, aby nezahynul nik, kto v Boha verí. Smrťou smrť porazil, dáva nám život a po smrti aj nás privedie naspäť k svojmu Otcovi. Toto je Veľkonočné tajomstvo, ktoré je zavŕšením diela spásy.

V modernej dobe je slávenie Vianoc využívané rôznymi obchodníkmi a špekulantmi na získanie čo najväčších zárobkov. Vianočné trhy začínajú často týždne pred začiatkom Adventu - prípravného času na Vianoce. A potom sa stane aj to, že v hlavnom meste vyhoria stánky a spôsobia škody na historickej krásnej budove len nedávno opravenej. Mnohé firmy ponúkajú výhody a zľavy na nákup tovaru a služieb a mnohé rodiny investujú do nových vecí a darčekov bez toho, aby na skutočný Dar Vianoc - samotného Ježiša - čo len pomysleli.  Často sa pritom zadlžujú úvermi, ktoré nemôžu zo svojich chabých príjmov splácať... Toto nie je pointa Vianoc. Pointou je skutočný Dar, pointou je pokoj a radosť z obdarovávania hlavne tých chudobných, prejavovaním štedrosti ako tí mudrci z Východu. Pointou je radosť v rodine. Pointou je modlitba a pomoc potrebným - trpiacim a vyhnaným vojnou z krajín Sudánu, Sýrie a iných krajín, kde pokoj nie je.

A ako vnímajú sviatky deti? Vianoce prežívajú deti veľmi citlivo. Aj deň Mikuláša, známeho ako ochrancu chudobnej rodiny, v ktorej mali tri devy vhodné už na vydaj, ale nemali veno. Tak im tento známy svätec na okno tajne vkladal dar - obdarovával ich mešcom peňazí, aby mohli uzavrieť pekné manželstvá s venom a nemuseli si to veno získať plánovaným nedôstojným spôsobom. Deti potrebujú starostlivú matku aj otca. Tým z rozvedených rodín čosi veľmi chýba, no nie sú to peniaze. Aj tým, čo majú napr. dvoch oteckov alebo dve mamy, lebo jeden z rodičov po rozvode si vzal iného partnera/partnerku a neuzavreli ani manželstvo. Deti potrebujú úplnú a šťastnú rodinu, aby mohli samé to šťastie a radosť zažívať.

Osobne sa teším na slávenie Vianoc v mnohodetnej rodine mojej krstnej dcéry. Teším sa na tú radosť, ktorú deti prežívajú od začiatku Adventu, keď sa každý deň pri rodinnom stole pri horiacich sviecach na adventnom venci modlia a pripravujú na slávenie Vianoc. Teším sa už teraz z chvíle, ako deti samé na Štedrý deň ozdobia celý vianočný stromček ozdobami a mamou s láskou pečenými medovníkmi a dobrotami, na ktorých zdobení sa samé podieľali. A teším sa hlavne na tú vrcholnú chvíľu, keď sa s celou rodinou spolu vyberieme do kostola privítať Jezuliatko - Pána Ježiša, ktorý ako dieťa prišiel medzi nás práve 25.12. vo Vianočnú noc. Aj preto je deň 24.12. pred jeho narodením veľmi slávnostný a celá rodina je zhromaždená pri slávnostnom stole v tento výnimočný Štedrý večer.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Aby volič nevnímal len absolútny povrch

Na dobré rozhodnutia potrebujeme informácie. A nie hocijaké.


Už ste čítali?